חיפוש

מוסדות חינוך מתחילים להתייעל וחוסכים בגדול

עודכן ב: 10 יול 2019

מערכת החינוך מורידה טמפרטורות בכיתות וחוסכת בצריכת החשמל

בתי ספר רבים מתקשים להתמודד עם החום הכבד השורר בכיתות הלימוד בחודשי הקיץ, שהופכים חמים יותר מידי שנה. החום הרב החודר לכיתות הופך את הלימוד בהן לבלתי אפשרי. התלמידים והמורים מסונוורים, קשה לראות את הלוח, החום מרדים והריכוז שואף לאפס.

כיתה בבית ספר בעין חרוד.


בעידוד ובמימון משרד החינוך והרשויות המקומיות פונים לאחרונה בתי ספר רבים לפתרון חדשני וייחודי - ציפויי חלונות להורדת הטמפרטורה בכיתות. ציפויי ה"אל-סאן" מותקנים על חלונות ושמשות ומסוגלים לצמצם עד % 80 את חדירת החום למבנה ולהפחית משמעותית את הסנוור. הפחתת החום תורמת לחסכון משמעותי בעלויות חשמל שוטפות ובשחיקת מערכות המיזוג ובתוך כך תורמת לאיכות הסביבה על ידי צמצום פליטת הפחמן. ציפויי ה"אל-סאן" מפותחים ומיוצרים בישראל ע"י מפעל "קטלב" חניתה ומבוססים על טכנולוגיה מתקדמת, המאפשרת לחשב מראש את כמות האנרגיה שתיחסך לאחר התקנת הציפויים ואת תקופת החזר ההשקעה.


מוסדות חינוך שכבר נהנים מהציפויים מספרים:

טכניון

חוסכים 75 אלף ₪ בשנה את מהפכת ההתייעלות האנרגטית והחיסכון בחשמל באמצעות שימוש ביריעות אל-סאן מוביל הטכניון. על גבי למעלה מ- 550 מ"ר של חלונות בכיתות הלימוד בבניינים המרכזיים בטכניון הותקנו ציפויי החלונות הייחודיים של אל סורג. איציק רומנו, מהנדס החשמל הראשי של הטכניון, מסביר: "הציפויים הביאו להפחתה משמעותית בחדירת החום וקרינת השמש לכיתות ובכך אפשרו חסכון רב הנובע מהפחתת עלויות מיזוג האויר. במהלך השנתיים האחרונות מאז הותקנו הציפויים מדדנו את צריכת החשמל הכוללת במבנה. התוצאה הייתה מרשימה, הרבה מעבר לציפיותינו - במהלך השנתיים נרשם חסכון של % 15 בצריכת האנרגיה למיזוג, למעלה מ- 75,000 ₪ בשנה ושיפור בלתי רגיל של האקלים לסטודנטים בכיתות שפעם היו נמנעים מלשבת בהן. אנו מתכוונים להמשיך ולהתקין את הציפויים במבנים נוספים בטכניון." צפי החזר ההשקעה מחסכון בעלויות חשמל מוערך בתוך כשנה.עיריית ראשל"צ

סיפורה של העיר ראשון לציון מיוחד במינו. העירייה מובילה כיום מהלך גדול של התייעלות אנרגטית בעיר בהובלת סמנכ"ל העירייה איתן דורון. כחלק מהמהלך הוחלט לקדם פיילוט התייעלות עם ציפויי ה-"אל-סאן" של אל-סורג בשני בתי ספר בעיר הסובלים מחדירת חום משמעותית לכיתות - בביה"ס אבני החושן, ובביה"ס אופקים. בבתי הספר הללו הותקנו ציפויים ייחודיים המותאמים לחלונות פרספקס הקיימים בבתי ספר רבים ושלא ניתן להתקין עליהם ציפוי רגיל. האם הפיילוט הצליח? איתן דורון, סמנכ"ל העירייה: "פנינו לאל- סורג משום שקיבלנו המלצות מדעיות רבות ממספר מומחים בתחום ואנו יודעים בוודאות שציפויי ה-אל- סאן הינם אמצעי חיובי וחשוב לצמצום באנרגיה, וזאת עוד לפני שקיבלנו נתונים מדויקים על הצלחת הפיילוט. מדובר בפתרון מצוין ולא יקר למניעת כניסת חום, המאפשר למזגן לעבוד יותר שעות ובטמפרטורה חסכונית." צפי החזר ההשקעה מוערך בתוך כשנה.


בית ספר תיכון מקיף עומר

בית הספר התיכון המקיף בעומר התמודד עם בעיה חמורה של חום וקרינה בכיתות. ביוזמתו של איציק מזרחי, המנהל האדמיניסטרטיבי של בית הספר ובתמיכתו של פיני בדש, ראש המועצה המקומית עומר, הוחלט לפתור את הבעיה על ידי התקנת ציפויי ה"אל-סאן" של חברת אל סורג ע"ג חלונות בכל 19 הכיתות בבית הספר. האם היית ממליץ על הפתרון של אל-סורג לבתי ספר אחרים? איציק מזרחי: "אין ספק. אני ממליץ לכל בית ספר שמתמודד עם הבעיה שאנחנו התמודדנו איתה לקחת כיתה אתה ולנסות - זה עובד. אצלנו זה עבד. הורדנו משמעותית את החום בכיתות, כולם מרוצים, והשילוב של ציפויי אל-סאן עם הווילונות נותן פתרון אבסולוטי למניעת חדירת חום, לשמירה על הטמפרטורה בכיתות וכתוצאה מכך לצמצום השימוש באנרגיה לקירור. בשורה התחתונה - הילדים נינוחים יותר כי המיזוג מקרר יותר." צפי החזר ההשקעה מחסכון בעלויות חשמל מוערך בתוך כשנה.


בניין משרד החינוך בירושלים

משרד החינוך בעצמו החליט להתקין את ציפויי ה"אל-סאן" על כ- 1,000 חלונות בניין המשרד בירושלים, בניין "לב-רן", כחלק משיפוץ כללי שעובר כיום המבנה. מנהל פרויקט שיפוץ המבנה: "בבניין כמות אדירה של חלונות. בכל חדר ישנם בין 2 ל- 6 חלונות הפונים רובם למזרח או למערב ויוצרים בעיה חמורה של קרינה חזקה, סנוור וחום רב במהלך היום ולקושי בעבודה בחדרים. כמובן שהחום הרב גרם לשימוש מוגזם במזגנים ומכאן גם לעלויות גבוהות של חשמל. הווילונות לא הספיקו על מנת לחסום את כמות האור הגדולה ולכן החלטנו לבחור בפתרון הציפויים תוצרת הארץ שמציעה חברת אל סורג. אני ממליץ בחום על ציפויי ה"אל סאן" לכל בתי הספר ובנייני המשרדים הסובלים מחדירת חום, קרינה וסנוור." החזר ההשקעה מחסכון בעלויות חשמל מוערך בתוך כשנתיים. בתי ספר רבים מתקשים להתמודד עם החום הכבד השורר בכיתות הלימוד בחודשי הקיץ, שהופכים חמים יותר מידי שנה. החום הרב החודר לכיתות הופך את הלימוד בהן לבלתי אפשרי. התלמידים והמורים מסונוורים, קשה לראות את הלוח, החום מרדים והריכוז שואף לאפס. הווילונות לא עוזרים, המזגנים פועלים ללא מנוחה והוצאות החשמל טופחות מידי שנה.


בית הספר התיכון בעין חרוד

בבית הספר התיכון בעין חרוד סבלו התלמידים והמורים מאותה הבעיה, המזגנים עבדו ללא הפסקה ולא הצליחו לקרר את הכיתות. ביוזמתו של מנהלן בית הספר, אבי מלכה, בתמיכת מנכ"ל החברה הכלכלית במועצה האזורית הגלבוע, ירון אוחיון, ובמימון משרד החינוך הותקנו ציפויי ה"אל-סאן" של חברת אל סורג ע"ג חלונות בכל 32 כיתות בית הספר. האם הציפויים מצליחים להוריד את החום בכיתות? אבי מלכה: "לפני שקיבלנו החלטה ביקשנו לעשות ניסוי עם מדי טמפרטורה. רצינו לבדוק שזה באמת עובד. הניסוי התקיים בחודש אוגוסט שבחופש הגדול. בחרנו 2 כיתות, עם אותם כיווני אוויר, כאשר רק בכיתה אחת הותקנו ציפויי "אל-סאן" על החלונות. הניסוי התחיל ביום חמישי כשבכל אחת מהכיתות הנחנו מד טמפרטורה. הגענו לבדוק ביום ראשון ונדהמנו לגלות שבכיתה עם הציפויים, הטמפרטורה היתה נמוכה בלמעלה מ- 10 מעלות מהכיתה השנייה. התוצאות דיברו בעד עצמן והחלטנו לצפות את כל 32 הכיתות בבית הספר. כבר למעלה משנה שאין תלונות מצד המורים והתלמידים - אפשר סוף סוף ללמוד בכיתות." צפי החזר ההשקעה מוערך בפחות משנה.
בית לוינשטיין לאחר כיסוי החלונות בציפויי אל סורג

29 צפיות0 תגובות

 כל הזכויות שמורות לדן צוקרמן - הפורטל להתייעלות אנרגטית © 

צור/י קשר
  • Facebook
  • Instagram