חיפוש

המהפכה הירוקה מגיעה גם לבתי הספר

שנים חיכינו לה והנה היא באה, כדי להשאר. המהפיכה הירוקה.

מה כל כך מהפכני אתם בטח שואלים?

אנו בעיצומה של תקופה מרתקת ומאתגרת, המביאה עימה מהפיכה תודעתית בחשיבה על ההתנהלות היומיומית שלנו. באופן שבו שוק המסחר פועל , עולם התעשייה, התקשורת ועוד תחומים רבים . המעבר למחשבה המשלבת חשיבה סביבתית עם חשיבה כלכלית הוא ללא כל ספק מהפיכה.


בתקופה שבה עתיד בתי הספר נצבע בערפל, לצד שינויים מבניים שמוכתבים מכורך הנסיבות , המוסד החינוכי חייב להמציא את עצמו מחדש ולעדכן את עצמו למצב החדש.

כמורה ואיש סביבה , ייחלתי ליום הזה שנים רבות. כפעיל חברתי ויזם סביבתי אני ושותפיי לדרך רואים במשבר הנוכחי הזדמנות נדירה להתבונן במה שיצרנו ולאן הגענו. יש הרבה נקודות אור אבל יש גם הרבה נקודות שזה הזמן להאיר ולהוציאן מהחושך המעורפל שהיו בו במשך שנים.


בתי הספר במתכונת הקיימת הוקמו לפני כמעט 200 שנה כדי לתמוך במהפיכה התעשייתית , ביצירת מסגרת לילדים שהוריהם יצאו לשוק העבודה ולהכין את הילדים לשוק העבודה בעתיד.

לאורך השנים בתי הספר התפתחו בעיקר כזנב של עולם התעשייה והטכנולוגיה המתפתחת ובמקרה הטוב מנסים להדביק את הפער מידי כמה שנים, ובמקרה הפחות טוב נותרים מאחור.


בפרויקט חדשני ופורץ דרך שהתחלנו לפני שנה , אנו הופכים את בתי הספר למעבדות שטח חיה ולשדות מחקר כדי להתמודד עם האתגר הגדול ביותר של האנושות כיום שהוא משבר האקלים. נשמע מפוצץ, אבל שחושבים על זה זה מאוד הגיוני לתת לילדים כלים והזדמנויות לקחת חלק בעיצוב וקבלת החלטות על עתידם ועל עתיד העולם. ( כבר אמרנו שהלא בתי הספר הוקמו בין היתר בשביל זה)


איך עשינו את זה?

אספר לכם על מנהלת בית ספר אחת, מדהימה ויצירתית, שהחליטה שזה מה שהיא רוצה שתלמידי בית הספר שלה יעשו, והיא הכריזה בפני התלמידים שכל שקל שיחסכו התלמידים לבית הספר בפרויקט שלהם, לעומת שנים קודמות, יילך לפעילות מגבשת עבור הכיתה.

איך הם עושים את זה? פשוט מאוד התקינו מערכת בקרה לניהול אנרגיה שמודדת ועוקבת אחר צריכת האנרגיה של בית הספר ומתריאה אם יש חריגויות. מאז, קורונה, חגים וחופשים יכולים אנשי המנהלה, ההורים, ותלמידי בית הספר להכנס לאפליקציה ולעקוב אחר צריכת החשמל של בית הספר ולראות כמה חסכו. או הרוויחו, תלוי את מי שואלים.

ומה עוד מתכננים שם?

בהמשך מתוכננים ניסויים נוספים להשוואת הטמפ' בין כיתות עם בידוד תרמי או בלי, איסוף מי המזגנים לטובת השקיית הגינות ועוד רעיונות נפלאים לעולם ירוק יותר שלא פוגע בעתיד הילדים לקיים חיים טובים ומאושרים.


אז לסיכומו של עניין, להתחיל לחשוב ירוק זה להתחיל לחשוב רחוק. לא לשנה אחת או שנתיים אלא לעוד 10-20 שנים ויותר. להבטיח שהעולם שאנחנו נהננו ממנו ימשיך להציע טבע חי ופועם ומשאבים טבעיים לכל היצורים החיים בו. זה תלוי גם בנו כהורים לילדים, כאנשי חינוך וכאזרחים החיים על פני כדור הארץ.


בואו ניתן לילדים להוביל אותנו לעולם מתחשב יותר ורגיש יותר לאיזון בין צרכי האדם לסביבתו.

ואם גם אתם עובדות.ים בבית ספר, מכללה, אוניברסיטה או כל עסק אחר הצטרפו אלינו למהפיכת הירוקה והתקינו גם אצלכם מערכת לבקרת אנרגיה.

אנחנו גם נדאג ללוות אתכם בתהליך ההתקנה , ונעזור לכם להבין מה הצרכים הייחודיים שלכם ונסביר לכל הצוות, ולקבוצת תלמידים מובילה מבית הספר איך המערכת פועלת ועל מה חשוב להסתכל, ולהגדיר בהתראות .

כפי שציינתי זו ריצה למרחקים ארוכים, ואנו כאן לצידכם. בכל שאלה או רעיון, נשמח לסייע ולתמוך.


צרו קשר ונשמח לעמוד לרשותכם.


הכירו את - סינרג'י SEENER-G

מערכת לניהול האנרגיה אשר מספקת פתרון טכנולוגי יעיל המסייע להפחתה של צריכת האנרגיה על ידי הפסקת הבזבוז, אימוץ דפוסי שימוש נכונים, זיהוי תקלות צפויות וגיבוש השיטות הטובות ביותר לשיפור היעילות האנרגטית .MD2000


16 צפיות0 תגובות